Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Urodzenie dziecka to magiczny moment i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop macierzyński trwał okrągły rok.


Każda mama uzna, że pierwszy rok berbecia bywa niezwykle ważny.


pożyczka
Napisał: Mark Hodson Photos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi jedynie o karmienie lub pilnowanie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama rozmyśla już wyłącznie o swym maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%).

To warte zerknięcia (http://rp.pl/Debaty-ekonomiczne/305289950-Jak-pomoc-osobom-nadmiernie-zadluzonym.html) artykuły, więc nie ociągaj się oraz sprawdź je - to pokrewna problematyka, która jest na pewno godna uwagi.

Istotne wydaje się być to, aby być świadomą tego, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie może być również niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu dostaniemy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta dzisiaj zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.


Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez problemu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można także ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-01-11 08:54:00
Tagi: cena, rok, składki, kraj