Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

W jaki sposób można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii współczesnej - krótki przewodnik po płytach i książkach militarnych

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latach, koszmarne wspomnienia z Powstania Warszawskiego nadal żyją w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy przeżyli te okropności w Warszawie. Młode pokolenia tego nie pojmą, są w stanie wyłącznie spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Należy tutaj też wspomnieć o ludziach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.


warszawa
Napisał: Vladimir Yaitskiy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Te getta były mieszkaniem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, by poznać ich historie warto o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pokoje były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na chleb za jaki oddawali biżuterię i dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było naturalnie to, że niegdyś to się zmieni, czego słowem są liczne najpiękniejsze wiersze oraz piosenki jakie powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych kłopotach w gettach; niektórzy faceci, kobiety oraz dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw nazistom. Ten akt tajnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt odwagi wolno zanotować w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani obywatele byli to stereotypowi ludzie, ale gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego głównym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do wyzwolenia Warszawy przed dotarciem Armii Radzieckiej.
 
warszawa zamek na wodzie
Napisał: Radek Kołakowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powstał plan warszawa i okolice miały być ocalone wspólnymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to jedynie kolejny dzień gnębienia tych mieszkańców. Nie spodziewali się przewrotu. Naziści byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin dotarły także polskie produkcje, które choć w małym stopniu ilustrują to, co przeżyli ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Jednakże jest to tylko namiastka.


Nie możemy o tym zapomnieć. Niech to będzie żywy obraz w pamięci. Zobacz:
 

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-31 05:09:14
Tagi: dzieci, Filmy, encyklopedia, akt