Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Karty rfid - do czego służą i w których miejscach można je wykorzystywać?

We współczesnych czasach praktycznie każdy z nas posiada w portfelu jakąś kartę. Czy będzie to karta do komunikacji miejskiej, do bankomatu, czy karta lojalnościowa, którą można otrzymać w różnych sklepach, ich działanie jest podobne. Ich nazwa to karty rfid, a używanie powyższych kart jest oparte na komunikacji z czytnikiem za pomocą systemu fal radiowych o różnej częstotliwości. Dzięki wykorzystanym w nich specjalnym układom elektronicznym można zapisywać i odczytywać dane. Co jeszcze należy wiedzieć na ich temat?

fragment karty kredytowej VISA
Napisał: reynermedia
Na podstawie: http://www.flickr.com
Warto jest objaśnić szczegółowe działanie prezentowanych kart. Karty zbliżeniowe oparte na systemie rfid to trzy podstawowe elementy: wspomniany uprzednio czytnik, anteny, której przeważnie nie widać, gdyż jest wbudowana w czytnik i najważniejszej części – samej karty. Inaczej nazywane są one transponderami, gdyż to na nich zawarte są wszystkie dane. Rolą czytnika jest wytwarzanie pola elektromagnetycznego, jakie będzie zasilać kartę w sytuacji, gdy klient będzie chcieć ją zastosować. W karcie znajduje się część zbierająca energię, jaka umożliwia przesłać do czytnika dane przekazywane dalej do komputera, w jakim są przetwarzane. Nieodzownym pozytywem rfid jest brak konieczności bezpośredniej styczności z czytnikiem. Dzięki temu ludzie mają mniejsze obawy, że ich informacje zostaną skopiowane oraz wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Zwłaszcza martwią się taką możliwością w przypadku użycia karty w nieznanych dotąd miejscach, na przykład w restauracji znajdującej się w innym mieście - więcej tutaj. Niestety dane da się skopiować w każdym wypadku, dlatego nie należy zostawiać karty, lecz natychmiast schować ją do portfela, aby nie doszło do żadnej nieprzyjemnej sytuacji. Nie da się funkcjonować bez kart, ale trzeba też wiedzieć, w jaki sposób ich używać, by ograniczyć ryzyko zagrożenia. Karty zawsze powinniśmy trzymać przy sobie, co zminimalizuje ryzyko ich kradzieży albo zgubienia.

karty bankowe
Napisał: frankieleon
Na podstawie: http://www.flickr.com
Teraz już wiesz, w jaki sposób działają przedstawione karty.

Podnoszona tu tematyka jest według Ciebie cenna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu darmowy program pit, który publikuje podobne zagadnienia.

Z pewnością jeszcze nieraz dostaniesz nową kartę zbliżeniową, np. do biblioteki, gdyż praktycznie każda instytucja wprowadza je dla swoich klientów. Warto je nosić przy sobie, ponieważ w większości przypadków w inny sposób nie będziemy mogli dostać się na swoje konto czy skorzystać z oferowanych w konkretnym miejscu usług.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-06 00:00:50
Tagi: czytnik, karty, portfel