Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Dlaczego warto odliczyć swój 1% dla opp?

Od czasu przełomu w 1989 r. wiele uległo zmianie w naszym kraju. O zmianach w gospodarce napisano już bardzo wiele analiz, i chociaż to bardzo istotna cześć zmian, jednak nie są to zmiany jedyne. Równie istotną - jeżeli nie najważniejszą zmianą - było pozwolenie na istnienie stowarzyszeń niezależnych. Gdy tylko powstały ku temu warunki, jak grzyby po deszczu pojawiały się miejscowe zrzeszenia, chcące dla siebie i innych coś zrobić, bardzo często angażując w realizacje celu stowarzyszeniowych swój prywatny czas, nie rzadko prywatne środki pieniężne, a także mądrość i doświadczenie życiowe.


Spotkanie z Martyną Wojciechowską
Na podstawie: http://www.naratunek.org
Pole działań zrzeszeń jest wielkie – od działań związanych z kulturą, aż po działalność dobroczynną. Możemy zatem spotkać stowarzyszenia zajmujące się rekonstrukcją przeszłości, i inne, których celem jest naprawa budynku czy też chodnika, budowa drogi rowerowej, czy te najpopularniejsze: mające na celu pomoc osobom chorym i starszym lub dzieciom (sprawdź więcej).

Czy wiesz, gdzie także możesz odszukać analogiczne wiadomości? Jeżeli nie, to wejdź na ten link i zerknij na treść znajdującego się tam artykułu.Stowarzyszenia te dzielimy na zwykłe zrzeszenia obywatelskie oraz organizacje pożytku publicznego (czyli w skrócie OPP). Pierwsze z nich, to zwyczajne zrzeszenia. Organizacje pożytku publicznego z kolei, to podmioty które zajmują się zdrowiem, pomocą charytatywną, oświatą, kulturą i sztuką itd. itp.

Wejdź na kolejną stronę - w niej oczekuje na Ciebie bieżący tekst (http://przedszkoleguzik.pl/spotkania-ze-zwierzetami/) interesującego zagadnienia. Opracowaliśmy go dla Ciebie z przyjemnością.

Zakres tej działalności jest ściśle określony przepisami ustawy. Na organizacjach tego typu spoczywa obowiązek bardzo szczegółowej sprawozdawczości i opublikowania danych finansowych. W zamian za to OPP mają wiele praw i ulg, na przykład zwolnienie z opłat administracyjnych oraz sądowych, no i chyba najbardziej znana z nich - możność odprowadzania 1% podatku dla opp (wspomożenie fundacji) którą sami podatnicy wskażą.


Dlaczego dobrze jest swój 1 % podatku przekazać jakiejś opp? Wymienię dwa powody: pierwszy to fakt, iż tym sposobem chociaż jeden procent z podatku jaki płacimy, trafi tam, dokąd podatnik sobie zażyczy. Wydaje się, że kwota tych paru groszy to niewiele i szkoda zachodu. Jednakże biorąc pod uwagę ilość osób odprowadzających podatki - sumy zebrane robią się jednak znaczące.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-03-06 23:36:54
Tagi: organizacje