Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Styl art deco w Polsce - główna część nurtu modernizmu

Styl art deco swój rozkwit osiągnął w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku i stanowił odpowiedź na brak obowiązku rozumnego kształtowania przestrzeni zauważalny w uznawanych za najlepsze w ówczesnym czasie pozostałych kierunkach tworzenia. Omawiany styl odróżnia się przede wszystkim skupianiem dużej uwagi na symetrii i sięganiem do idealnych wzorów geometrycznych, chociaż nie zawsze.

obraz art deco
Napisał: Randen Pederson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Istotną wagę przykładano do używania nurtów tradycyjnych, charakterystycznych dla grup etnicznych czy ludowych. Miał być to styl modernistyczny, który zawiera w sobie wzmocnienie działań nowatorskich z czerpaniem ze źródeł. Omawiany odłam sztuki, mimo że stosowany niemalże w każdym z odłamów sztuki, najbardziej widoczny był w dziedzinach projektowania przedmiotów codziennego użytku. Jednak często w współczesnych zbiorach na wystawach sztuki modernistycznej uda nam się z pewnością zobaczyć obrazy art deco, na które popyt rośnie w ciągu ostatnich lat - porównaj: galeria art deco.

Być może znaczenie ma tu fakt znaczniejszej ostatnio uznania dla sztuki przy okazji urządzania mieszkań i co za tym idzie konieczności nieskomplikowanego jej rozumienia przez członków wszystkich grup społecznych. W obrazach styl ten stawia właśnie na jasność przekazu, symetrię, kształtność i względnie żywe kolory. Są to przecież dokładnie te przymioty, jakie ludzki umysł pozytywnie odbiera.


Sztuka w omawianym nurcie nie była obca również polskim artystom (poczytaj). Nasze art deco to warta podkreślenia szkoła małopolska, np. "Warsztaty Krakowskie".

Tutaj odnajdziesz mnóstwo ciekawych informacji na ten wątek - wystarczy kliknąć na nasz link (http://ocelio.pl/pl/c/Napoje-Migdalowe/42), a na pewno dane tam umieszczone będą wartościowe.

Było to ugrupowanie, które czerpało z klasycznej sztuki ludowej mając dążenia do zbudowania nurtu patriotycznego. Warte podkreślenia jest, że udało się mu stworzyć styl tradycyjny i nowatorski jednocześnie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-02-28 15:27:55
Tagi: sztuka, sztuka modernistyczna