Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Kiedy i na jakich zasadach należy korzystać z usług komornika? O jakich sprawach pamiętać w takiej sytuacji?

Niewiele osób wie, lecz wierzyciele mają spore możliwości w wyborze komornika, jaki na ich wniosek dokona egzekucji z majątku dłużnika. Tak więc są w stanie wybrać dowolnego komornika w Polsce, natomiast wyjątki od tej zasady są nieliczne. Wiadomo jednakowoż, że wybranie komornika z odległej miejscowości może się okazać niepraktyczne i nieopłacalne.


komornik
W tym sensie najkorzystniej wynająć komornika we własnym miejscu zamieszkania, przykładowo jak mieszkamy w stolicy Dolnego Śląska, to na pewno jak tu opisani komornicy we Wrocławiu będą dla nas najbardziej odpowiednim wyborem. Wierzyciel ma co do zasady prawo do wyboru dowolnego komornika, jaki działa na terytorium naszego kraju. Trzeba pamiętać, że wierzyciel, który wybiera komornika, powinien złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, iż korzysta z prawa wybrania komornika.

Komornik, który jest wybrany przez wierzyciela nie powinien odmawiać przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, dokonania zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności, które wchodzą w skład jego określonych zadań. Przed wybraniem komornika z innego miasta trzeba pomyśleć, czy będzie to w ogóle opłacalne.

Poznaj adres tego serwisu - specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy dodatkowe informacje na interesujący Cię temat. Kliknij w poniższy link - nie pożałujesz!

Jak komornik albo pracownicy jego kancelarii będą musieli jeździć poza swój obszar, to należy za to dodatkowo zapłacić.

Istnieje zasada, że w razie podejmowania przez komornika wybranego przez wierzyciela czynności poza własnym obszarem komorniczym, to wierzyciela obciążają związane z tym poniesione koszty. Mówimy tu o dietach, jakie przysługują osobie jaka jest zatrudniona w kancelarii komornika oraz uczestniczących w tych czynnościach, koszty przyjazdów oraz noclegów komornika.

Tak więc wydatki tego rodzaju będą obciążające dla wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Ponadto nie dodaje się ich do kosztów egzekucji, które będą obciążać dłużnika. Znaczy więc to, że nie możemy ich ściągać od dłużnika. Wierzyciel nie posiada jednakże prawa wyboru komornika, jak planuje prowadzić egzekucję z nieruchomości. Sprawdź więcej, pozostałe informację...


komornik sądowy
Napisał: National Assembly for Wales
Na podstawie: http://www.flickr.com
Takiego typu egzekucję jest w stanie prowadzić jedynie komornik, w którego rewirze położona jest nieruchomość. To oznacza, że sytuacja ta nie jest taka oczywista i jak pragniemy dobrze to zrozumieć, to musimy lepiej zapoznać się z tą tematyką. W takiej sytuacji na pewno nie będziemy mieć z tym problemu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-02-11 19:07:06
Tagi: komornik, wydatki, koszty, wierzyciele