Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Kilka znaczących słów dotyczących niszczenia przeróżnych dokumentów

Każdego dnia na terenie naszego kraju najróżniejsze instytucje wytwarzają mnóstwo przeróżnych dokumentów. Stworzono mnóstwo przepisów prawnych, które nie tylko opisują dokładnie zasady ich gromadzenia i przechowywania, ale też kwestie dotyczące ich niszczenia.


Rozwój innowacyjnych technologii sprawił, że powstają obecnie dokumenty nie tylko w
dokumenty
Napisał: Robert Couse-Baker
Na podstawie: http://www.flickr.com
formie papierowej. Ogromna ich część przetrzymywana jest aktualnie na dyskach twardych lub zapisywana na płytach CD. Bez względu na to, na jakiego rodzaju nośnikach je zapisano niszczenie dokumentów musi odbywać się zgodnie z wymogami mnóstwa ustaw i norm bezpieczeństwa. Niszczenie (zobacz strona) dokumentów musi odbywać się w taki sposób, by nie dało się ich odzyskać. Dotyczy to zarówno dokumentów mających postać papierową, jak też tych zapisywanych na twardych dyskach i płytach CD. Utylizacja dokumentów musi być przeprowadzana między innymi w zgodzie z zapisami ustawy o ochronie danych osobowych.
stare dokumenty
Napisał: Tony Webster
Na podstawie: http://www.flickr.com
Utylizacja dokumentów obejmuje rozmaite rodzaje dokumentów, zaliczane się do nich między innymi dokumenty (zobacz demagnetyzacja dysków) firmowe, ale także takie, które zaklasyfikowane zostały jako tajne. Zanim poddane zostaną procesowi zniszczenia odbywa się procedura brakowania dokumentów.

Może Cię też zainteresować - odbiór zużytego sprzętu Wrocław


Brakowanie dokumentów to proces, który ma wykazać, które z powstałych dokumentów muszą zostać oddane do archiwum, a które muszą zostać zniszczone. Po odbyciu tej procedury można rozpocząć ich niszczenie oraz utylizację. Wybrane dokumenty, chociażby wyciągi z kont bankowych klientów, które mają postać papierową trafia po prostu do niszczarek. W niszczarkach nie da się jednak zniszczyć dyskietek bądź płyt CD. By uniemożliwić odzyskanie z nich danych, niszczy się je zazwyczaj poprzez zgniatanie bądź poprzez cięcie. Z tak uszkodzonych danych się już nie odzyska. Metod niszczenia dokumentów wskazać można przynajmniej kilka. Są już w tej chwili nawet firmy, które oferują usługi fachowego niszczenia najróżniejszych dokumentów. Powierzając utylizację profesjonalnej firmie, należy przyjrzeć się, w jaki sposób usługa jest wykonywana. Odpowiedzialność bierze na siebie zleceniodawca. Nigdy nie powinno się o tym zapomnieć.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:07:55
Tagi: dokumenty, archiwum, instytucja