Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Jak sprawić żeby urząd administracji publicznej poprawnie funkcjonował

Częstokroć utyskujemy na działalność urzędów a także urzędników. Naszym sądem działają zbyt wolno bądź nieprofesjonalnie. Wszystkie te wrażenia zazwyczaj są subiektywne. Ustalając coś w gminie lub w powiecie nierzadko już na początku jesteśmy zdenerwowani, toteż łatwiej jest nam wzbudzić w sobie pejoratywne uczucia. Czasami po prostu odczuwamy bojaźń w obliczu władzy - szczególnie łatwo o takie uczucia w przypadku ludzi starszych, nierzadko zagubionych w dosyć nieprzystępnym gmachu

administration
Napisał: Guillaume Speurt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Każde te emocje oraz wiele innych mogą wykrzywić nasz obraz rzeczywistości. Pierwszy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do ewidencji uprawnionych do głosowania jakiś czas spędziłem w kolejce ze starszymi kobietami które z jednej strony zestresowane były tym iż muszą pozyskać jakiś papier, z drugiej strony były troszkę zagubione. Oceniły one pracę urzędniczek źle, mimo że nie było obiektywnego powodu do podobnych ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję. Kwadrans wyczekiwania w kolejce nie jest powodem do skarg.

Czy potrzebujesz nowych i ciekawych artykułów na podany tu temat? Nadciągamy z pomocą - kliknij, zobacz, sprawdź (https://banery-druk.net/) tutaj rzetelne treści.

Na czym więc powinna polegać prawidłowa ocena funkcjonowania administracji publicznej? Na pewno powinna być sprawiedliwa oraz pozbawiona emocji. Dobrze więc żeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona była przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, wiadomo bowiem że nie można być arbitrem we własnej sprawie. Jednostka taka do zrealizowania oceny musi odnaleźć właściwe instrumenty. Jednym z podstawowych może być tak zwany audyt, a więc procedura polegająca na zadaniu zredagowanych wcześniej standardowych pytań dotyczących badanej sfery czy ogólnych. Pytania winny posiadać postać anonimowej ankiety a poddawani jej pracownicy powinni być pewni iż nie spotkają ich kłopotliwe konsekwencje za udzielenie prawdziwych, ale pejoratywnych odpowiedzi. Analiza formularzy może pomóc w doskonaleniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj Obecnie dąży się też do wprowadzenia w Polskich urzędach dodatkowo rodzaju wewnętrznych procedur w których jednym z elementów byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej. Procedura ta jest opracowana w oparciu o wytyczne Unii Europejskiej oraz jest składnikiem zarządzania jakością w administracji publicznej.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:10:26
Tagi: władzy, administracji