Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz wykonywać fantastyczne zdjęcia, nie będąc profesjonalistą w dziedzinie fotografowania

Z uwagi na jakość robionych zdjęć, lustrzanki, są uznawane za najlepsze spośród aparatów fotograficznych. Najważniejszymi atutami lustrzanek są: możliwość kadrowania, prędkość działania, głębia ostrości, rozwinięte funkcje, niski poziom szumów i krótkie czasy naświetlania. A co ma na to wpływ? W aparatach do wykonywania zdjęć, jednym z ważniejszych podzespołów jest matryca, jej rozdzielczość, nasilenie światłoczułości i wielkość. Matryca zapisuje obraz. To od niej zależy, jak doskonałe otrzymamy odbicie szczegółów, a w konsekwencji - lepszą jakość zrobionej fotografii na papierze, nawet przy dość sporym jej powiększeniu. Im wyższa rozdzielczość matrycy, tym bardziej szczegółowe zdjęcie.


Aparat fotograficzny
Napisał: Alexandre Dulaunoy
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ponadto, im większy rozmiar matrycy tym lepsze aparaty, dlatego, że takie aparaty są w stanie z większą precyzją zapisać obraz, odtworzyć szczegóły i mają wysoką plastykę obrazu. Jeszcze jednym wyróżnikiem, decydującym o fenomenie lustrzanek, są stopnie światłoczułości matrycy. Im wyższa wrażliwość na światło, tym aparaty cyfrowe lepiej wykonują fotografie w gorszym świetle, bez konieczności stosowania lampy błyskowej. Poza matrycą, znaczącym wyróżnikiem lustrzanek jest wyświetlacz, jego wielkość a także rozdzielczość. Ekran wyświetlający obraz, ułatwia zobaczenie zarówno obrazu zapisanego przy użyciu aparatu jak i obrazu rzeczywistego, jeszcze przed zrobieniem fotografii. Im większy ekran wyświetlacza tym korzystniej. Im wyższa rozdzielczość wyświetlacza tym dokładniejszy odczyt obrazu.


Fotograf robiący zdjęcie
Napisał: Elvert Barnes
Na podstawie: http://www.flickr.com
W niektórych lustrzankach można regulować jasność obrazu. Taka opcja, pozwala na uchwycenie obrazu, nawet przy bardzo jasnym oświetleniu dziennym. Nie byle jakie znaczenie w lustrzankach cyfrowych, ma wyposażenie aparatu w karty pamięci, różniące się wielkością i pojemnością, w zasilanie - baterie oraz w obiektyw. Obiektyw umożliwia robienie fotografii w najwyższej jakości, w różnorodnych warunkach zewnętrznych . Sporym walorem lustrzanek jest ich szybkość reakcji. Moment rozruchu oraz czas reakcji migawki. Ma to szczególne znaczenie dla fotografowania sportu i wykonywania zapisu zdarzeń w ruchu, wówczas gdy robione są zdjęcia seryjne. Do innych cech aparatów cyfrowych typu lustrzanego, zalicza się również programy tematyczne, samowyzwalacze, efekty barwne, balans bieli, dźwięki, możliwości filmowania, bardzo różne formaty rejestru.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:21:25
Tagi: obraz, zdjęcie, rozdzielczość, jakość