Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Leasing aut - czym jest i w jakiej sytuacji jest bardziej opłacalny od kredytu

Leasing jest to metoda finansowania, dzięki której nie ma potrzeby angażowania wysokich kosztów własnych. Cały proces polega na tym, że leasingodawca kupuje przedmiot, który zaoferuje klientom. Klient może używać danego przedmiotu, spłacając miesięcznie rodzaj czynszu.


patent
Napisał: Freebird
Na podstawie: http://www.flickr.com
rachunek
Napisał: r. nial bradshaw
Na podstawie: http://www.flickr.com


firma
Napisał: Ministerio de Relaciones Exteriores
Na podstawie: http://www.flickr.com


Należy podkreślić, że właścicielem jest leasingodawca, z kolei klient niejako pożycza dany środek. Co można brać w leasing? Między innymi samochody, różnego typu maszyny, sprzęt komputerowy lub taśmy produkcyjne.


Istnieją dwa rodzaje leasingu, jest to leasing operacyjny oraz finansowy. Różnica polega między innymi na tym, że podatek VAT w typie operacyjnym zostaje doliczany do spłacanych rat, z kolei w finansowym trzeba opłacić do od razu z pierwszą ratą. Dodatkowo leasing finansowy umożliwia nam posiadanie środka na stałe, ponieważ opłacają ostatnią ratę, automatycznie stajemy się właścicielem. W rodzaju operacyjnym bowiem wszystko zależy od tego, jak długi jest okres wykupu oraz stawka amortyzacji. Skoro klient towarzystwa leasingowego spłaca raty leasingu, pojawia się pytanie, dlaczego wybiera taką formę, zamiast podjęcia kredytu, ponieważ wtedy to klient (strona) jest właścicielem konkretnego dzieła, nie natomiast leasingodawca. Przede wszystkim kredyt generuje o wiele więcej formalności. Jednocześnie pewne firmy nie mogą wziąć pożyczki, wtedy leasing jest doskonałą opcją. Leasing bywa także bardziej opłacalny dla działalności, ponieważ traktowany jest jako usługa, dzięki czemu zdolność kredytowa przedsiębiorstw nie jest zniżana, a leasingowane przedmioty nie są traktowane jako majątek działalności. Należy pamiętać, że zaciągając kredyt musimy przygotować mnóstwo dokumentów, jakie wymaga od nas bank. Po pierwsze warto wiedzieć, że firmy leasingujące nie chcą, aby działalność była prowadzona przez określony czas, nie ma więc w tym przypadku żadnych ograniczeń. Dodatkowo firma nie musi tworzyć biznes planu. Nie ma także nadprogramowych zabezpieczeń, ponieważ wypożyczane dobro staje się nim. Dodatkowo klient (przeniesiony tutaj) może zdecydować, czy korzystniejsze są dla niego mniejsze raty, a następnie większa cena wykupu danej rzeczy, czy odwrotnie. Dowolność jest dużym ułatwieniem. Gdy zaciągamy kredyt mamy o wiele mniejsze pole do jakichkolwiek negocjacji. Aktualnie niemal wszystkich leasingobiorców można odnaleźć w Internecie, nieważne czy interesuje nas leasing Warszawa, Poznań, czy leasing Gdańsk.


Wybór ofert jest naprawdę szeroki.


Rzecz jasna zarówno przed zaciągnięciem kredytu, jak i wyborem leasingu należy dokładnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić jaka forma jest dla naszej firmy najbardziej korzystna. Rozważenie wszystkich argumentów za i przeciw jest bardzo ważne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 09:35:44
Tagi: dokument, firma, pomoc, właściciel, dług