Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Jak bez niczyjej pomocy uzupełnić zaznanie podatkowe?

Rozliczenie podatku za 2014, podobnie jak za każdy rok, jest powinnością każdego płatnika podatków. Trzeba to zrobić co roku do 30-go dnia kwietnia. Dzisiaj nie musimy już nawet korzystać z pomocy biur podatkowych, bowiem sami dobrze poradzimy sobie z tym zadaniem. Jak w takim razie samodzielnie wypełnić PIT?


finanse
Pierwszym krokiem jest zadecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może posłużyć się specjalnymi programami komputerowymi (zobacz więcej). Aplikacje komputerowe nie tylko prowadzą nas krok po kroku przez cały proces, ale nawet umożliwiają przesłanie dokumentów w sieci do danego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, należy mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę albo inne instytucje, jeśli bierzemy rentę, emeryturę bądź stypendia. W dokumentach tych znajdują się szczegóły dotyczące przychodów oraz zaliczek pobranych na opłacenie podatku. Wszystkie firmy i placówki muszą przesłać takie oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami trzeba też posiadać odpowiedni wniosek – w przypadku, gdy uzupełniamy PIT w aplikacji, nie musimy się tym przejmować (gotowe formularze można dostać między innymi w Urzędzie Skarbowym albo ściągnąć je z witryny internetowej powyższej placówki).


finanse
Następnie drukujemy go w domu lub w drukarni. Czasami możemy mieć formularz z ubiegłego roku, ale nie zawsze jest on ważny, dlatego lepiej postarać się o nowy.

Zaintrygował Cię niniejszy artykuł? Jeśli tak, to śmiało sprawdź, co się znajduje w ofercie szkolenia opole, która odnosi się do podobnej tematyki.

Siadając do deklaracji podatkowej wymagany będzie jeszcze dowód tożsamości, numer PESEL i numer NIP. Dzięki niniejszym informacjom bez problemu wypełnimy wszelkie potrzebne rubryki (polecany wpis). Co mieści się w dokumencie deklaracji podatkowej? Pierwsza strona to dane osobowe, do których zalicza się także adres zameldowania. Do tego znajdują się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy oraz czy rozliczamy się razem z małżonkiem. Konieczna jest też informacja czy takie rozliczenie jest pierwszym składanym w czasie tego roku kalendarzowego. Na drugiej stronie umieszczamy informacje co do dochodów, kosztów ich uzyskania a także zaliczek na podatek (przeznacz pomoc dla biednych dzieci) i przysługujących ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem powyższych wyliczeń.

Na koniec należy pamiętać o podpisie, bez którego żadna deklaracja nie jest prawidłowa (przy wypełnianiu online nie jest wymagany).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:24:52
Tagi: program, dokumenty, Aplikacja, rozliczenie podatku za 2014