Jak bez niczyjej pomocy uzupełnić zaznanie podatkowe?
Rozliczenie podatku za 2014, podobnie jak za każdy rok, jest powinnością każdego płatnika podatków. Trzeba to zrobić co roku do 30-go dnia kwietnia. Dzisiaj nie musimy już nawet korzystać z pomocy biur podatkowych, bowiem sami dobrze poradzimy sobie z tym zadaniem. Jak w takim razie samodzielnie wypełnić PIT?

Pierwszym krokiem jest zadecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może posłużyć się specjalnymi programami komputerowymi (zobacz więcej). Aplikacje komputerowe nie tylko prowadzą nas krok po kroku przez cały proces, ale nawet umożliwiają przesłanie dokumentów w sieci do danego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, należy mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę albo inne instytucje, jeśli bierzemy rentę, emeryturę bądź stypendia. W dokumentach tych znajdują się szczegóły dotyczące przychodów oraz zaliczek pobranych na opłacenie podatku. Wszystkie firmy i placówki muszą przesłać takie oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami trzeba też posiadać odpowiedni wniosek – w przypadku, gdy uzupełniamy PIT w aplikacji, nie musimy się tym przejmować (gotowe formularze można dostać między innymi w Urzędzie Skarbowym albo ściągnąć je z witryny internetowej powyższej placówki).

Następnie drukujemy go w domu lub w drukarni. Czasami możemy mieć formularz z ubiegłego roku, ale nie zawsze jest on ważny, dlatego lepiej postarać się o nowy.
Zaintrygował Cię niniejszy artykuł? Jeśli tak, to śmiało sprawdź, co się znajduje
w ofercie szkolenia opole, która odnosi się do podobnej tematyki.
Siadając do deklaracji podatkowej wymagany będzie jeszcze dowód tożsamości, numer PESEL i numer NIP. Dzięki niniejszym informacjom bez problemu wypełnimy wszelkie potrzebne rubryki (polecany wpis). Co mieści się w dokumencie deklaracji podatkowej? Pierwsza strona to dane osobowe, do których zalicza się także adres zameldowania. Do tego znajdują się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy oraz czy rozliczamy się razem z małżonkiem. Konieczna jest też informacja czy takie rozliczenie jest pierwszym składanym w czasie tego roku kalendarzowego. Na drugiej stronie umieszczamy informacje co do dochodów, kosztów ich uzyskania a także zaliczek na podatek (przeznacz
pomoc dla biednych dzieci) i przysługujących ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem powyższych wyliczeń.
Na koniec należy pamiętać o podpisie, bez którego żadna deklaracja nie jest prawidłowa (przy wypełnianiu online nie jest wymagany).
Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:24:52
Tagi: program, dokumenty, Aplikacja, rozliczenie podatku za 2014