Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Jak wiele wynosi podatek od wynajmu mieszkania oraz kto musi go opłacić?

Dzierżawa mieszkania może być doskonałą formą zysku, w związku z tym mnóstwo osób posiadających wolne mieszkanie własnościowe decyduje się na jego najem. Ceny za najem mieszkania są rozliczne, jednak posiadacze mogą zarobić od 1000 złotych w górę w zależności od typu, okazałości bądź designu mieszkania. Niemniej musimy pamiętać o tym, iż od każdego zdobywanego przez nas zysku powinno się odprowadzić podatek, też od dochodów uzyskiwanych z najmu mieszkania.

polecana strona
Napisał: Simon Cunningham
Na podstawie: http://www.flickr.com
Osoba, jaka wynajmuje mieszkanie może zdecydować się na jedną z dwóch form opodatkowania pieniędzy z najmu. Pierwszą z nich jest skala podatkowa - 18 albo 23 procent, natomiast drugą ryczałt od pozyskiwanych dochodów, jaki wynosi 8,5 procenta. Wskazane jest zastanowić się nad tym, która opcja jest dla właściciela bardziej opłacalna - aktualności na zależy to od konkretnych osobnych przypadków oraz od tego które koszta płaci właściciel natomiast jakie lokatorzy.

Opublikowany artykuł Ci się podoba? To odwiedź serwis Obsługa prawna przedsiębiorstw, a odnajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie informacji, które także będą interesujące.

Jeśli przykładowo za wynajem mieszkania podatki właściciel nie ponosi żadnych kosztów - wszystko finansowane jest przez lokatorów, a sam posiadacz zyskuje na rok 24 tysiące za wynajem (po 2 tysiące co miesiąc) to w takiej sytuacji naturalnie o wiele bardziej opłacalne będzie wybranie ryczałtu, który wyniesie 2040 złotych w ciągu roku (170 złotych w skali miesiąca), natomiast nie podatku na zasadach ogólnych, bowiem w tej sytuacji kwota ta będzie na pewno o wiele wyższa oraz wyniesie 4320 złotych rocznie (360 złotych miesięcznie).


Mieszkanie
Napisał: Ben Heinrich
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak więc widać najem mieszkania może być kwestią trochę skomplikowaną. Rozliczenie się z odbieranych dochodów jest sprawą konieczną i z pewnością nie wolno tego pominąć, albowiem nie zgłoszenie dochodów od wynajmowania mieszkania może spowodować istotne sankcje karne w wysokości grzywny.

Chociaż jeśli jako posiadacz nie chcesz być na wynajmie mieszkania stratny musisz bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najmocniej korzystna.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:08:09
Tagi: cena, właściciel, lokatorzy, ryczałt