Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Jak wiele wynosi podatek od wynajmu mieszkania oraz kto musi go opłacić?

Dzierżawa mieszkania może być doskonałą formą zysku, w związku z tym mnóstwo osób posiadających wolne mieszkanie własnościowe decyduje się na jego najem. Ceny za najem mieszkania są rozliczne, jednak posiadacze mogą zarobić od 1000 złotych w górę w zależności od typu, okazałości bądź designu mieszkania. Niemniej musimy pamiętać o tym, iż od każdego zdobywanego przez nas zysku powinno się odprowadzić podatek, też od dochodów uzyskiwanych z najmu mieszkania.

polecana strona
Napisał: Simon Cunningham
Na podstawie: http://www.flickr.com
Osoba, jaka wynajmuje mieszkanie może zdecydować się na jedną z dwóch form opodatkowania pieniędzy z najmu. Pierwszą z nich jest skala podatkowa - 18 albo 23 procent, natomiast drugą ryczałt od pozyskiwanych dochodów, jaki wynosi 8,5 procenta. Wskazane jest zastanowić się nad tym, która opcja jest dla właściciela bardziej opłacalna - aktualności na zależy to od konkretnych osobnych przypadków oraz od tego które koszta płaci właściciel natomiast jakie lokatorzy. Jeśli przykładowo za wynajem mieszkania podatki właściciel nie ponosi żadnych kosztów - wszystko finansowane jest przez lokatorów, a sam posiadacz zyskuje na rok 24 tysiące za wynajem (po 2 tysiące co miesiąc) to w takiej sytuacji naturalnie o wiele bardziej opłacalne będzie wybranie ryczałtu, który wyniesie 2040 złotych w ciągu roku (170 złotych w skali miesiąca), natomiast nie podatku na zasadach ogólnych, bowiem w tej sytuacji kwota ta będzie na pewno o wiele wyższa oraz wyniesie 4320 złotych rocznie (360 złotych miesięcznie).


Mieszkanie
Napisał: Ben Heinrich
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak więc widać najem mieszkania może być kwestią trochę skomplikowaną. Rozliczenie się z odbieranych dochodów jest sprawą konieczną i z pewnością nie wolno tego pominąć, albowiem nie zgłoszenie dochodów od wynajmowania mieszkania (zobacz swiatnieruchomosci.pl/mieszkania/sprzedaz/szczecin/1-pokojowe/) może spowodować istotne sankcje karne w wysokości grzywny.

Chociaż jeśli jako posiadacz nie chcesz być na wynajmie mieszkania (zobacz https://www.swiatnieruchomosci.pl/mieszkania/sprzedaz/szczecin/) stratny musisz bardzo dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najmocniej korzystna.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:08:09
Tagi: cena, właściciel, lokatorzy, ryczałt