Kultura w Twoim domu

Z nami będziesz na bieżąco

Jak duże bywały carskie rosyjskie banknoty oraz jak dużo mogą być obecnie warte?

Dużo osób ma jakieś swoje zainteresowania. Niektórzy zbierają znaczki lub książki. Jeszcze inne osoby interesują się numizmatyką, czyli kolekcjonowaniem banknotów i monet, jakie wyszły już z obiegu.


Wernisaż w Loftach Platinum,
Napisał: Czesław Chwiszczuk
Na podstawie: Grupa Archicom


W przypadku banknotów tego typu stare pieniądze można by przechowywać w specjalnych klaserach, zatem albumach posiadających foliowe opakowania ochronne. Czy wiesz, że oficjalną walutą były w przeszłości w Polsce marki polskie? Albo, że jeszcze dwadzieścia lat wstecz dowolna aktywna zawodowo osoba była milionerem? Dopiero po tzw. denominacji w 1995 roku, gdy to 10000 zł zamieniono na 1zł, zaczęliśmy zarabiać (w teorii) dużo gorzej. Jeśli masz banknoty (http://snmw.pl/skup-wycena/banknoty/) sprzed 1995 roku i są one w znakomitym stanie, to mógłbyś je odsprzedać kolekcjonerom za kilkaset zł za banknot o nominale 2 milionów starych złotych. Warto wspomnieć, że pod koniec lat 80-tych oraz na początku 90-tych ubiegłego wieku w naszym kraju miała miejsce hiperinflacja. Sięgała nawet poziomu niemalże 1400%. Do obrotu wprowadzono banknoty o jeszcze większych nominałach. Planowano nawet wprowadzenie banknot o wartości pięciu mln złotych z portretem Józefa Piłsudskiego.

Masz ochotę zgłębić więcej informacji na opisywany temat? Zatem odsyłam do linka, ponieważ odnajdziesz tam wiele interesujących danych omawiających przedstawiany wątek.

Definitywnie nie trafił do obiegu, miał wyłącznie charakter kolekcjonerski.


stare pieniądze
Napisał: Les Chatfield
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ciekawostką jest także fakt, że są stare pieniądze, dokładnie carskie banknoty, które mają szerokość około trzydziestu cm. Są one tak powszechne nawet obecnie, że można je kupić za ok. 20-30 zł. Jednak stare pieniądze to nie jedynie banknoty. Istnieją monety, które nadal mogłyby cieszyć oczy swym wyglądem. Należałoby także wspomnieć, że nawet wybite kilkaset lat temu krajowe monety mogłyby być dosyć tanie.


Na ich koszt największy wpływ mają stan oraz popularność na wśród kolekcjonerów. Z drugiej strony stare monety mogłyby być warte fortunę: w Stanach Zjednoczonych pewna moneta jest wyceniana na sumę paru milionów współczesnych dolarów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 11:14:35
Tagi: oczy, obrazy, książki, miejsce, zainteresowania